Otoskop jest urządzeniem medycznym powszechnie wykorzystywanym w laryngologii. Z jego pomocą wykonuje się - otoskopię, czyli wziernikowanie ucha. Badanie ma na celu rozpoznanie chorób ucha zewnętrznego i środkowego, oraz ocenę kanału słuchowego. Swoje zastosowanie znajdzie również w gabinecie lekarza rodzinnego oraz lekarza pediatry, pomagając w wykryciu ciał obcych znajdujących się w przewodzie słuchowym.
W ofercie posiadamy różne otoskopy, dzięki czemu zostaną idealnie dopasowane do indywidualnych potrzeb lekarza oraz anatomii pacjenta. Zaawansowana technologia zwiększy komfort pracy i zagwarantuje postawienie trafnej diagnozy. Każdy otoskop posiada niezbędne międzynarodowe certyfikaty medyczne cGMO, CE oraz amerykańskiej agencji FDA. Produkowany zgodnie z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa i jakości. Otoskop posiada gwarancję od producenta na okres 3 lat.
Rodzaje otoskopów
W ofercie posiadamy różne otoskopy, które możemy podzielić ze względu na:
- Rodzaj emitowanego światła
- Rodzaj żarówki
Wyróżniamy dwa rodzaje otoskopów różniących się emitowanym światłem:
- Otoskop bezpośredni – żarówka jest umiejscowiona za okienkiem wziernika, który bezpośrednio oświetla kanał słuchowy.
- Otoskop światłowodowy – żarówka jest zamocowana w głowicy otoskopu, a oświetlenie jest prowadzone światłowodem. Ten rodzaj otoskopu jest dedykowany specjalistom. Technologia światłowodowa zapewni homogeniczne i bezrefleksyjne oświetlenie, co pozwoli zauważyć najdrobniejsze zmiany kanału słuchowego.
Ze względu na rodzaj stosowanego oświetlenia wyróżniamy:
- Dioda LED gwarantuje precyzyjne oświetlenie oraz długą żywotność. Czas użytkowania wynosi nawet do 100 000 godzin. Kupując otoskop ledowy należy zwrócić uwagę na parametry takie jak: wskaźnik odwzorowania koloru oraz temperaturę barwową. Dioda LED równomiernie emituje intensywne białe światło. W porównaniu do konwencjonalnego oświetlenia technologia LED emituje dwa razy więcej światła, zmniejszając przy tym zużycie energii. Ponadto, otoskop LED charakteryzuje się wysokim wskaźnikiem odwzorowania koloru.
- Oświetlenie konwencjonalne wyposażone w żarówkę ksenonowo – halogenową emituje zimne światło. Pozwoli to zachować wysoki stopień odwzorowania kolorów, polepszając widoczność kanału słuchowego.
Otoskop - jaki wybrać?
Wybór odpowiedniego otoskopu jest uzależniony od jego przeznaczenia. Inne urządzenia sprawdzi się w pracy laryngologa, a inne w przypadku lekarza rodzinnego. Decyzja jest uzależniona również od indywidualnych potrzeb i preferencji. Wyróżniamy:
- Otoskop pediatryczny wykorzystywany również przez lekarza rodzinnego posiada mniejszy rozmiar oraz jest mniej zaawansowany technologicznie. Idealnie sprawdzi się otoskop kieszonkowy mini z różnymi rozmiarami wzierników usznych. Ten uniwersalny otoskop będzie odpowiedni zarówno dla osób dorosłych, jak i dzieci.
- Otoskop laryngologiczny, który z reguły jest bardziej zaawansowany technologicznie. Głównie stosuje się w nich technologię LED ze względu na długą żywotność diod oraz jasnego i intensywnego oświetlenia.
Otoskop domowy
Coraz więcej rodziców małych dzieci rozważa kupno otoskopu do użytku domowego. Pomoże on w zlokalizowaniu ciała obcego znajdującego się w uchu lub nosie dziecka. Należy przy tym podkreślić, że w celu usunięcia znajdującego się głęboko przedmiotu, koniecznym jest udanie się do lekarza.
Wideo otoskop
Oprócz standardowych otoskopów w ofercie posiadamy bezprzewodowy video otoskop SyncVision i01 OTO. Urządzenie cyfrowe jest wyposażone w kamerę umożliwiającą podgląd obrazu w czasie rzeczywistym. Posiada możliwość zapisu obrazów oraz pokazania pacjentowi zapisanych zdjęć związanych z diagnozą, co zwizualizuje postępy w leczeniu podczas kolejnych wizyt kontrolnych.
Otoskop budowa:
Każdy otoskop do ucha składa się z kilku części:
- Ergonomicznej rękojeści, w której znajduje się akumulator lub bateria. Rozmiar trzonu różni się w zależności od modelu otoskopu. Długość może sięgać od kilku do kilkunastu cm. Mniejszy i kompaktowy nanoskop idealnie sprawdzi się w poradniach lekarskich
- Głowicy otoskopowej, która emituje światło.
- Wziernika usznego o stożkowym kształcie. Jego rozmiar należy dostosować do szerokości kanału słuchowego. W ofercie posiadamy wziernik uszny jednorazowy. W przeciwieństwie do wzierników wielorazowych pozwalają zachować higienę i zmniejszają ryzyko zakażenia krzyżowego.
- Wizjera optycznego, który trzykrotnie powiększa obraz. Zapewni to szybkie i sprawne przeprowadzenie zabiegu. Na rynku są dostępne również otoskopy ze czterokrotnym powiększeniem. Przy wyborze należy pamiętać, że większe powiększenie zmniejszy pole widzenia. Zazwyczaj są wykonane z akrylu lub szkła mineralnego.
Otoskop światłowodowy
Cena otoskopu jest zależna od jego parametrów technicznych, rodzaju emitowanego światła oraz rękojeści. Dla lekarza rodzinnego oraz pediatry odpowiednia będzie - wersja mini, która jest stosunkowo tańsza niż urządzenie pełnowymiarowe. Z kolei, otolaryngolog powinien wybrać pełnowymiarowy otoskop medyczny wyróżniający się wysokimi parametrami technicznymi.
Jak używać otoskopu?
Badanie z wykorzystaniem otoskopu jest bezbolesne i nieinwazyjne. Należy je rozpocząć od nałożenia głowicy na rękojeść. Łączenie obu części odbywa się poprzez ich proste i szybkie skręcenie. Kolejnym krokiem jest założenie wziernika. Jest on dobierany indywidualne dla każdego pacjenta. Jego rozmiar dobierany jest do szerokości kanału usznego. Im szerszy kanał jest, tym większy rozmiar powinien mieć wziernik. Po umieszczeniu wziernika na głowicy należy naciągnąć małżowinę uszną pacjenta w górę i ku tyłowi. Ma to za zadanie wyprostować kanał słuchowy, aby zwiększyć pole widoczności. Następnie delikatnie wprowadza się otoskop do kanału słuchowego. Emisja światła oraz wizjer optyczny umożliwiają dokładne obejrzenie ucha środkowego i wykrycie wszelkich niepokojących zmian.