Rękawiczki jednorazowe
Rękawiczki medyczne jednorazowe to podstawowy wyrób wykorzystywany w szeroko pojętej medycynie. Służą jako ochrona przed drobnoustrojami, krwiopochodnymi patogenami, a dodatkowo przed substancjami chemicznymi. Ma to na celu zmniejszenie liczby zakażeń na bloku operacyjnym i w opiece zdrowotnej. Rękawice medyczne, oprócz spełnienia funkcji ochronnej, muszą zapewnić komfort użytkowania. Dlatego tak bardzo ważny jest wybór odpowiednich rękawiczek, które zapewnią wygodę oraz będą dopasowane do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika.
W naszej ofercie posiadamy ofertę najpopularniejszych wyrobów medycznych, w tym rękawiczek medycznych. Oferujemy rękawiczki hybrydowe nitrylowo-winylowe lub tylko nitrylowe i winylowe. Dostępne są w różnych rozmiarach po 100 sztuk, a pakowane zostały w kartonowe pudełka. Proponowane rękawiczki jednorazowe spełniają wszystkie normy oraz posiadają wymagane certyfikaty jakości.
Rękawiczki jednorazowe – rodzaje
Mogłoby się wydawać, że wszystkie rękawiczki medyczne są produktami takimi samymi, o podobnym przeznaczeniu oraz nie posiadających indywidualnych cech charakterystycznych. Takie założenie jest błędne. Mimo, zbliżonego wyglądu oraz funkcji, rękawice medyczne posiadają unikalne właściwości, które pozwalają na użytkowanie ich w różnych okolicznościach. Dlatego, pod spodem omówimy oraz przedstawimy na jakie rodzaje dzielą się jednorazowe rękawice medyczne, aby ułatwić klientom wybór docelowego produktu.
Najpopularniejszymi typami są rękawiczki lateksowe, nitrylowe oraz winylowe.
- Rękawiczki lateksowe – to najbardziej spopularyzowany rodzaj rękawiczek jednorazowych. Wykorzystywane są w wielu dziedzinach: w medycynie, kosmetyce, produkcji czy branży spożywczej. Wykonane są z naturalnego kauczuku. Należy mieć na uwadze, że kauczuk zawiera w sobie alergeny, a dokładniej pewien rodzaj białka. Dlatego też, rękawiczki lateksowe nie są polecane dla osób uczulonych na lateks, ponieważ wywołuje on reakcje alergiczne, np.: świąd, podrażnienie skóry. To co charakteryzuje jednorazowe rękawice lateksowe to bardzo dobra wytrzymałość oraz elastyczność. Dodatkowo, dostępne są warianty bezpudrowe i pudrowe.
- Rękawiczki nitrylowe – to idealne rozwiązanie dla osób uczulonych na lateks. Rękawice nitrylowe są hypoalergiczne – nie zawierają lateksu ani środków pudrujących. Wykonane zostały z wysokiej jakości kauczuku syntetycznego (nitrylu). W przeciwieństwie do lateksowego odpowiednika, rękawice nitrylowe są delikatniejsze. Jednak, nadal cechują się dobrą wytrzymałością oraz elastycznością. Ponadto, wykazują się wysoką barierowość w kontakcie z substancjami chemicznymi, olejami oraz rozpuszczalnikami. Polecane są do wykorzystywania podczas badań medycznych.
- Rękawiczki winylowe – wykonane są z winylu, czyli inaczej tworzywa PCV. Wykorzystanie winylu sprawia, że są one mniej elastyczne od np. lateksu i nitrylu, dlatego ważne jest dobranie w ich przypadku prawidłowego rozmiaru. Zbyt małe rękawiczki mogą ulec rozdarciu już przy samej próbie ich założenia na dłoń. Rękawice winylowe zaleca używać się podczas kontaktu z substancjami tłustymi. Nie stosuje się ich w gabinetach czy laboratoriach, ponieważ ich barierowość wobec bakterii czy drobnoustrojów jest stosunkowo niska. Tak jak rękawice nitrylowe, te wykonane z winylu są również hypoalergiczne.
Jak dobrać rękawiczki jednorazowe?
Dobranie odpowiednich rękawiczek, w szczególności jeśli wykorzystywane są one w medycynie, to bardzo istotny krok. Podczas wyboru odpowiedniego wariantu dla klienta należy zwrócić uwagę na ich funkcjonalność oraz prawidłowy rozmiar. Tak jak opisaliśmy wyżej, każdy rodzaj jednorazowych rękawiczek medycznych charakteryzuje się pewnymi właściwościami. Tak jak rękawice lateksowe są dość uniwersalnym wyrobem, tak już winylowe czy nitrylowe mają bardziej ograniczoną funkcjonalność użytkową. W dodatku, wybór prawidłowego rozmiaru też jest istotną kwestią. Zbyt małe rękawiczki ograniczają swobodę ruchu, ale również bardziej podatne są na zdarcia. Z kolei za duże rękawice wpływają na mniejszą ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Na naszej platformie instrumedic.pl posiadamy rękawice jednorazowe dostępne w kilku rozmiarach. Najpopularniejszymi są S, M i L. Jednak mając na uwadze dobro każdego klienta, oferujemy również rozmiary XS lub XL.
Jak prawidłowo zakładać i nosić rękawiczki według zachowania zasad aseptyki?
Głównym założeniem aseptyki jest dążenie do zachowania jak najwyższej jałowości narzędzi, leków, pomieszczeń i innych medycznych materiałów w celu niedopuszczenia bakterii do określonego środowiska, np.: rany. Ma to zapewnić dokładne mycie oraz dezynfekowanie rąk, użycie jałowych fartuchów, materiałów opatrunkowych, narzędzi chirurgicznych, rękawiczek jednorazowych i odpowiednie wysterylizowanie sali operacyjnej.
Prawidłowe użytkowanie jednorazowych rękawiczek medycznych jest niezwykle ważne. Pozwala to nie tylko uniknąć wdania się infekcji do rany, ale chroni również samych lekarzy przed przenoszeniem niebezpiecznych, zaraźliwych drobnoustrojów. Obligatoryjnym elementem dbania o higienę (swoją oraz pacjenta) podczas wykonywania zabiegów jest mycie rąk. Dokładne umycie rąk pozwala zminimalizować ryzyko zakażenia, np. gdy rękawiczki zostaną uszkodzone. Często popełnianym błędem jest korzystanie z tych samych rękawiczek do badania więcej niż jednego pacjenta. Takie postępowanie zwiększa szanse na łatwą infekcje innego pacjenta lub nawet samego lekarza. Dlatego, po każdym badaniu rękawiczki należy od razu zdjąć, a następnie wyrzucić do odpowiedniego pojemnika. Zachowanie prawidłowej higieny oraz sterylności zmniejsza ryzyko przenoszenia drobnoustrojów, bakterii i wirusów.
Rękawiczek medycznych jednorazowych nie wolno używać przez długi czas, ponieważ tracą swoje właściwości. Rękawice chirurgiczne nie powinny być używane dłużej niż 2 godziny, natomiast diagnostyczne nie więcej niż 45 minut. Po upływie tego czasu, rękawice są zbyt rozciągliwe oraz stają się bardziej podatne na uszkodzenia.
Alergia – rękawiczki lateksowe
Przejście z rękawiczek wielorazowych do jednorazowych w latach 80. XX wieku zagwarantowało poprawę utrzymania sterylnych warunków. Używanie lateksowych zamienników wiązało się jednak z pewnymi problemami. W lateksowych rękawiczkach rozpoznano kilka białek odpowiadających za wywoływanie reakcji alergicznych. Wielu lekarzy skarżyło się na podrażnienia dłoni oraz występujące swędzenie. Poprawę zagwarantowały dwa zamienniki – rękawiczki nitrylowe oraz winylowe, które nie zawierały w sobie lateksu oraz były hypoalergiczne. W obecnym czasie, zarówno rękawice nitrylowe jaki winylowe cieszą się dużą popularnością ze względu na gwarancję bezpieczeństwa i brak występowania podrażnień skórnych. Dla osób uczulonych na lateks lub o wrażliwej skórze zaleca się wybór wariantów winylowych lub nitrylowych, ewentualnie foliowych.
Gwarancja jakości oraz certyfikowane produkty
Wszystkie wyroby medyczne obecne na naszej platformie pochodzą od zaufanych producentów. Dodatkowo, charakteryzują się ponadprzeciętną jakością wykonania i funkcjonalnością. Wszystkie jednorazowe rękawiczki medyczne posiadają odpowiednie certyfikaty jakości oraz specjalne oznaczenia na pudełkach. Zależy nam na profesjonalnym i indywidualnym podejściu do każdego klienta, dlatego też ściśle selekcjonujemy to co znajduje się w naszym sklepie.