Producenci

Worek samorozprężalny – czym jest i jak go używać?

Resuscytator - inaczej - worek samorozprężalny lub worek AMBU jest wykorzystany w anestezjologii i ratownictwie medycznym. Używany w sytuacji, gdy pacjent nie oddycha lub oddycha nieefektywnie, w związku z czym należy przeprowadzić resuscytację krążeniowo- oddechową, czyli w skrócie RKO. Worek AMBU jest przeznaczony do użytku przez personel medyczny, który jest wykwalifikowany w dziedzinie wentylacji płucnej. Urządzenie jest manualne, co oznacza, że wentylację należy przeprowadzić ręcznie. 

czytaj więcej

Lekki i wygodny w użyciu produkt medyczny pozwoli zachować komfort pracy. Posiada niezbędne certyfikaty medyczne. W ofercie posiadamy różne resuscytatory, dzięki czemu zostaną idealnie dopasowane do indywidualnych potrzeb i anatomii osób poszkodowanych. Każdy resuscytator jest produkowany zgodnie z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa i jakości. W zależności od wybranego modelu, ręczny resuscytator posiada gwarancję od producenta nawet do 5 lat.

Resuscytatory

Maska krtaniowa jednorazowego użytku LMA Maska krtaniowa jednorazowego użytku LMA
Producent: AUG
Cena: 97,00 zł
zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy
zobacz więcej
Maska ratownicza CPR maska resuscytacyjna Maska ratownicza CPR maska resuscytacyjna
Producent: AUG
Cena: 19,90 zł
zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy
zobacz więcej
 • nowość
Mini maska CPR ochronna Mini maska CPR ochronna
Producent: AUG
Cena: 19,00 zł
zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy
zobacz więcej
Resuscytator pediatryczny PVC ręczny dla dzieci jednorazowego użytku Resuscytator pediatryczny PVC ręczny dla dzieci jednorazowego użytku
Producent: AUG
Cena: 149,00 zł
zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy
szt.
zobacz więcej
Resuscytator PVC dla noworodków i niemotląt jednorazowy Resuscytator PVC dla noworodków i niemotląt jednorazowy
Producent: AUG
Cena: 149,00 zł
zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy
szt.
zobacz więcej
 • nowość
Resuscytator silikonowy ręczny dla niemowląt wielokrotnego użytku Resuscytator silikonowy ręczny dla niemowląt wielokrotnego użytku
Producent: AUG
Cena: 289,00 zł
zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy
szt.
zobacz więcej
Resuscytator worek ambu silikonowy dla dorosłych wielokrotnego użytku Resuscytator worek ambu silikonowy dla dorosłych wielokrotnego użytku
Producent: AUG
Cena: 289,00 zł
zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy
szt.
zobacz więcej
Ręczny resuscytator dla dorosłych PVC jednorazowego użytku Ręczny resuscytator dla dorosłych PVC jednorazowego użytku
Producent: AUG
Cena: 149,00 zł
zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy
szt.
zobacz więcej
 • nowość
Ręczny resuscytator silikonowy dla dorosłych wielokrotnego użytku Ręczny resuscytator silikonowy dla dorosłych wielokrotnego użytku
Producent: AUG
Cena: 289,00 zł
zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy
szt.
zobacz więcej
 • nowość
Ręczny silikonowy resuscytator dla dzieci wielokrotnego użytku Ręczny silikonowy resuscytator dla dzieci wielokrotnego użytku
Producent: AUG
Cena: 289,00 zł
zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy
szt.
zobacz więcej
 • nowość

Worek AMBU - podział, jak złożyć, sposób użycia

Worek AMBU możemy podzielić ze względu na przeznaczenie. Wyróżniamy:

 • resuscytator dla dorosłych
 • resuscytator dla dzieci
 • resuscytator dla niemowląt 

Worek samorozprężalny dla dorosłych i worek AMBU dla dzieci różnią się specyfikacją. W przypadku resuscytatora dla dorosłych pojemność worka wynosi 1500 ml, a dla rezerwuaru tlenu najczęściej 2000 lub 2500 ml. Jeśli chodzi o worek samorozprężalny dla dzieci, pojemność worka wentylacyjnego jest mniejsza - wynosi 450ml.

Ze względu na materiał użyty do jego wykonania wyróżniamy:

 • resuscytator silikonowy - worek samorozprężalny wielorazowy
 • resuscytator z PVC - resuscytator jednorazowy

Worek AMBU wielorazowy czy jednorazowy – który wybrać?

Resuscytator AMBU silikonowy jest przeznaczony do wielokrotnego użytku. Charakteryzuje się doskonałą sprężystością, co gwarantuje szybkie wypełnienie się aparatu po zwolnieniu ucisku. Posiada zwiększoną odporność termiczną. Daje to możliwość sterylizacji. Z kolei, resuscytator wykonany z tworzywa PVC jest przeznaczony do jednorazowego użytku. Pomimo, że tworzywo można poddać sterylizacji gazowej – nie zaleca się tego robić. Nie jest ono odpowiednio odporne na uszkodzenia mechaniczne, dlatego po wykonanej resuscytacji worek AMBU należy poddać utylizacji. Wyeliminuje to możliwość zapalenia krzyżowego i przeniesienia infekcji.

Resuscytator – cena

W zależności od wybranego modelu cena może się różnić. Z reguły te wykonane z silikonu są droższe, jednak możliwa jest ich sterylizacja.

 

Worek samorozprężalny – budowa

 

Worek samorozprężalny AMBU składa się z kilku podstawowych części. W zależności od potrzeby, wyposażenie można poszerzyć lub wymienić konkretne elementy. Zestaw składa się przede wszystkim z: worka samorozprężalnego , maski, rezerwuaru tlenu, zastawki bezpieczeństwa, przewodu tlenowego i zastawki PEEP. Najczęstszym wyborem jest worek AMBU z rezerwuarem.

 • Worek AMBU jest połączony z maską lub rurką intubacyjną. Na rynku są dostępne dwa tworzywa, z których wykonany jest worek. W swojej ofercie posiadamy zarówno worek AMBU silikonowy oraz worek AMBU z PVC. Jego pojemność różni się w zależności od przeznaczenia. Największą pojemność posiada worek samorozprężalny dla dorosłych, najmniejszą zaś worek samorozprężalny dla dzieci.
 • Maska posiada zawór, pozwalający regulować ilość powietrza znajdującą się w mankiecie. Sprawi to, że maska twarzowa będzie idealnie przylegać do twarzy pacjenta
 • Rezerwuar tlenu pozwoli zwiększyć stężenie podawanego tlenu nawet do 100%
 • Zastawka bezpieczeństwa
 • Przewód tlenowy służy do podłączenia zewnętrznego źródła tlenu
 • Zastawka PEEP jest podłączana bezpośrednio do zaworu w resuscytatorze. Jego zadaniem jest wytworzenie w drogach oddechowych dodatniego ciśnienia podczas końcowej fazy wydechu. Zastawki używa się w czasie wentylacji, aby poprawić utlenienie i zapobiec sklejeniu się lub zapadnięciu pęcherzyków płucnych. 
 • Podczas stosowania worka samorozprężalnego należy stosować filtr antybakteryjny, który zabezpieczy instrument przed kontaminacją.

Worek samorozprężalny – jak używać?

W przypadku stwierdzenia nagłego zatrzymania krążenia należy podjąć szereg działań, aby przywrócić podstawowe czynności życiowe. W celu przeprowadzenia ręcznej wentylacji należy udrożnić drogi oddechowe. Jest to szczególnie ważny krok, gdyż u osoby nieprzytomnej występuje wiotkość mięśni. Język, opadając na tylną ścianę gardła ścianę gardła blokuje dostęp powietrza. Aby zapobiec niedrożności odchyla się głowę osoby poszkodowanej do tyłu i wysuwa jego żuchwę do przodu. W przypadku osoby z uszkodzonym kręgosłupem szyjnym należy zastosować maskę gardłową. Pozwoli ona udrożnić drogi oddechowe bez konieczności odchylenia głowy pacjenta. Następnie maskę umieszcza się na twarzy pacjenta tak, aby obejmowała usta i nos. Musi ona idealnie przylegać do anatomii osoby poszkodowanej, dlatego należy delikatnie dociskać jej krawędzie kciukiem i palcem wskazującym. Po wykonaniu wymienionych czynności można przystąpić do wentylacji. Worek samosprężalny należy ściskać przez 1 - 2 sekundy. Po upływie tego czasu można zwolnić ucisk. Resuscytację należy wykonywać do momentu przywrócenia czynności życiowych 

W czasie wentylacji warto mieć pod ręką – ssak do wentylacji. Wykorzystywany kiedy podczas hiperwentylacji dojdzie do cofnięcia się treści pokarmowej z żołądka do przełyku.

Resuscytacja dzieci

W przypadku dzieci, resuscytację należy rozpocząć od udrożnienia dróg oddechowych i pięciu wdechów ratowniczych. Powinna ona zostać wykonywana, gdy dziecko leży na plecach z rękami wzdłuż tułowia. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy zaobserwujemy urazy. Wykonanie oddechów ratowniczych z pomocą worka samorozprężalnego z rezerwuarem umożliwia wentylację o stężeniu tlenu do 100%. Częstość oddechów może się różnić w zależności od wieku dziecka. Zaleca się, aby na minutę wykonywać od 12 do 20 oddechów.

Worek samorozprężalny dla dzieci i niemowląt – jak dobrać?

Objętość płuc dziecka jest znacznie mniejsza niż u osób dorosłych, dlatego, aby przeprowadzić ręczną wentylację należy użyć – resuscytatora dla dzieci pediatrycznego. W przypadku dzieci o zakresie wagi od 2,5 do 30kg należy używać worka samorozprężalnego pediatrycznego, którego pojemność wynosi 500 ml. U dzieci starszych, ważących powyżej 30kg można użyć worka samorozprężalnego przeznaczonego dla dorosłych. Również maski tlenowe są mniejsze niż standardowe – wiąże się to z mniejszą i drobniejszą anatomią najmłodszych pacjentów. Maskę należy odpowiednio dobrać do twarzy pacjenta. Tak, jak w przypadku dorosłych musi zakrywać usta i nos.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium