Okulistyka – dziedzina medyczna
Okulistyka zajmuje się diagnostyką, leczeniem oraz profilaktyką chorób oczu. Pierwsze zapiski historyczne dotyczące przeprowadzenia operacji na oku można już znaleźć w Kodeksie Hammurabiego – jeden z paragrafów opisuje proces usunięcia ropnia worka łzowego. Jak widać, okulistyka była już znana w czasach starożytnych, chociaż w tamtym momencie nie miała jeszcze ustrukturyzowanej nazwy. Jako polskiego ojca okulistyki wskazuje się Wiktora Feliksa Szokalskiego, który w XIX wieku założył pierwszy ośrodek okulistyczny. Okulistyka jako dziedzina medyczna od XVIII wieku rozpoczęła szybki rozwój oraz wprowadziła wiele innowacyjnych metod leczenia.
W dzisiejszych czasach choroby oczu i wady wzroku dotykają coraz większą liczbę osób. Wynika to z faktu, że wielu z nas korzysta cały czas z różnego rodzaju urządzeń elektrycznych, jak smartfony, komputery, tablety czy telewizory. Rewolucja technologiczna jaka dokonała się na przełomie ostatnich dekad wpłynęła, w ogólnym ujęciu, pozytywnie na życie wielu ludzi. Jednak, oczywiście niosło za sobą kilka negatywnych cech, jak na przykład coraz większe problemy ze wzorkiem wśród światowej populacji. Dane pokazują, że około 75% dorosłych ludzi stosuje jakiś rodzaj korekcji wzroku, a w przyszłości może być ich znacznie więcej. Dlatego też, coraz bardziej popularny staje się zawód okulisty. Zapotrzebowanie na dobrych specjalistów z tego zakresu medycyny jest duże. Czym zajmuje się okulista? Już odpowiadamy na to pytanie.
Okulista jest ekspertem diagnozującym i leczącym choroby w obrębie oczu. Pacjent, który odczuwa dolegliwości związane ze wzrokiem powinien udać się niezwłocznie do okulisty. Wczesna diagnoza pozwoli na szybkie wdrożenie innowacyjnych form leczenia, a to może uratować człowieka przed późniejszymi konsekwencjami (w tym częściową lub całkowitą utratą wzroku). Dlatego zaleca się również chodzić na częste wizyty profilaktyczne, aby na wczesnym etapie wykryć wszelkie nieprawidłowości.
W przypadku wykrycia pewnych niebezpiecznych zmian, istnieje potrzeba przeprowadzenia ingerencji chirurgicznej. Dlatego też, wiele szpitali, klinik czy gabinetów okulistycznych w swoim asortymencie musi posiadać ku temu niezbędne narzędzia chirurgiczne, które pozwolą na zniwelowanie problemu. Nasza platforma medyczna instrumedic.pl chce w tej kwestii pomóc i proponuje szereg profesjonalnych narzędzi okulistycznych. Rozumiejąc i znając specyfikę okulistyki, w naszej ofercie posiadamy najbardziej wyselekcjonowane instrumenty potrzebne do przeprowadzenia najbardziej podstawowych zabiegów oraz tych wymagających bardziej skomplikowanych rozwiązań. W tym celu omówimy najbardziej popularne narzędzia z naszej oferty, aby tym samym pomóc klientowi w wyborze najodpowiedniejszego wyrobu medycznego.
Narzędzia do gradówki
Czym jest gradówka?
Gradówka na oku to dość powszechnie występujące schorzenie. Mimo niewielkich rozmiarów (nie przekracza 8 mm), gradówka może przysporzyć wiele dyskomfortu. Czynnikiem stojącym za powstaniem gradówki jest nieprawidłowa praca gruczołów Meiboma, który odpowiada za tworzenie oleistego płynu. Tzw. meibum ma za zadanie chronić narząd wzrokowy przed czynnikami zewnętrznymi oraz dba o utrzymanie prawidłowego nawilżenia. Na początku gradówka przybiera kształt zgrubienia nie powodującego bólu, dopiero wraz z dalszym rozwojem przyjmuje formę małego guzka o bladym kolorze. Przy wzbierającym się stanie zapalnym, gradówka na oku staję się zaczerwieniona. W tym momencie wymagane jest wprowadzenie leczenia, nawet tego domowego.
Domowe leczenie gradówki w większości wypadków jest tak samo skuteczne jak zaproponowane przez lekarza. Najlepszym sposobem na zwalczenie problemu jest robienie ciepłych okładów za pomocą czystej gazy. Dodatkowo, masaż powieki pozwoli na odblokowanie zalegającej wydzieliny. Należy pamiętać, że gradówka jest łatwo zaraźliwa, dlatego przed i po każdej zmianie okładu należy dokładnie umyć ręce, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się bakterii. W przypadku, gdy gradówka nie pęka samoistnie po kilkunastu dniach, należy udać się do lekarza w celu wdrożenia bardziej skutecznych metod leczenia. Jeśli nawet one nie zadziałają, wówczas należy usunąć ją chirurgicznie.
Pęseta i łyżeczka do gradówki na oku
Na rynku dostępnych jest wiele narzędzi okulistycznych. Każde z nich dostosowane jest do przeprowadzenia specjalistycznych zabiegów, w tym na przykład do usunięcia gradówki. W naszej ofercie posiadamy kilka narzędzi chirurgicznych przeznaczonych stricte do usuwania gradówki:
- Pęseta typu Lambert pozwala na odsłonięcie gradówki w celu drenażu oraz usunięcia jej z wewnętrznej strony powieki. Specjalna okrągła końcówka – jedna pusta, natomiast druga pełna – ułatwia objęcie całej gradówki w celu jej usunięcia. Zamontowana w rękojeści śruba pozwala na regulację siły zacisku. Wykorzystanie wysokiej jakości stali chirurgicznej zapobiega powstawaniu rdzy na narzędziu. Pinceta Lambert pozwala chirurgowi na łatwe i bezbolesne pozbycie się gradówki na oku.
- Z kolei profesjonalna łyżeczka typu Mayhoefer również sprawdzi się podczas usuwania gradówki. Specjalnie zaprojektowana końcówka przypominająca swoim kształtem łyżeczkę zwiększa skuteczność wykonywanego zabiegu. Ergonomiczna i solidna rękojeść łyżeczki Mayhoefer zwiększy komfort pracy.
Odpowiednie instrumenty okulistyczne zapewniają precyzyjne przeprowadzenie zabiegów w obrębie oka. Dlatego tak bardzo ważne jest wyposażenie się w wysokiej jakości narzędzia medyczne. Takie wyroby można znaleźć na naszej stronie.
Pęsety (pincety) okulistyczne
W naszym asortymencie posiadamy szeroką gamę pęset okulistycznych o wszechstronnym zastosowaniu. Największą popularnością cieszy się penseta fiksacyjna Graefe, która przeznaczona jest do manipulacji tkanek i struktur związanych z okiem. Jej ergonomiczny, prosty kształt gwarantuję maksymalną wygodę oraz bezpieczeństwo użytkowania. Drobne, ząbkowane końcówki pozwalają na mocny chwyt i manipulację różnymi strukturami. Innym, równie bestsellerowym produktem, jest pęseta okulistyczna Hess – służąca chociażby do przytrzymywania płatów rogówki oraz twardówki. Jej zagięte końcówki z ząbkami zapewniają pewny chwyt przytrzymywanych tkanek. Specjalne wyprofilowanie zapewnia wysoką precyzję działania. Pęseta okulistyczna Beer epilacyjna sprawdza się doskonale do wyciągania rzęs (ekstrakcji rzęsek), blefaroplastyki i innych zabiegów okulistycznych. Modele pincet typu Moorfield czy Arruga posłużą do chwytania, przytrzymywania i manipulacji tkankami w obrębie struktury oka.
Jakie inne narzędzia wykorzystywane są w okulistyce?
Narzędziem okulistycznym wykorzystywanym w bardziej inwazyjnych operacjach są nożyczki Mayo do enukleacji. Instrument służy do przecinania nerwu wzrokowego oraz preparowania tkanek i mięśni oczodołu. Tępe końcówki i krótkie ostrza chronią przed uszkodzeniem wrażliwych tkanek ocznych i zapewniają dużą precyzję działania. Dostępność profili prostych i zakrzywionych pozwala na wykorzystanie nożyczek przy wielu różnych podejściach. Wszechstronnym narzędziem wykorzystywanym zarówno w okulistyce jaki chirurgii jest odwracadło do powiek Desmarres. Oprócz wykorzystania go do odwracania powiek w czasie zabiegów okulistycznych, również może posłużyć jako tępy hak chirurgiczny do ran w innych, drobnych zabiegach chirurgicznych. Płytka powiekowa Jaegaer, dzięki tępej konstrukcji, idealnie nada się do przytrzymywania i zabezpieczania powiek w celu uzyskania lepszego pola manewrowego. W gabinetach okulistycznych pomocnymi narzędziami będą kleszcze optyczne czołowe przeznaczone do cięcia i chwytania małych śrubek oraz cęgi optyczne do precyzyjnego kruszenia soczewek.
Certyfikowane produkty oraz gwarancja jakości
Wszystkie produkty na naszej platformie instrumedic to certyfikowane narzędzia medyczne wykonane z wysokiej jakości surowców oraz pochodzące od zaufanych i sprawdzonych producentów. Zakup narzędzi okulistycznych z naszej platformy to pewność w kwestii niezawodności oraz wysokiej jakości. Cały asortyment posiada odpowiednie europejskie certyfikaty. Zadowolenie klienta jest dla nas priorytetem, dlatego też kładziemy duży nacisk na jakość oferowanych produktów.