Rurki intubacyjne - dotchawicze
Czym jest intubacja?
Sama czynność przeprowadzenia intubacji polega na wprowadzeniu specjalnej rurki medycznej do tchawicy pacjenta za pomocą laryngoskopu. Intubacja ma na celu zapewnić drożność dróg oddechowych, pozwala dostarczyć tlen do płuc, a dodatkowo przeciwdziała aspiracji treści pokarmowej. Zabieg wykonywany jest zazwyczaj przez lekarza anestezjologa. W przypadkach, gdy doszło do nagłego zatrzymania krążenia, intubację może przeprowadzić lekarz, pielęgniarka lub ratownik medyczny. Przed rozpoczęciem procedury przywrócenia drożności oddechowej, osoba odpowiedzialna powinna dokonać oceny warunków, aby rozpoznać jaki rodzaj intubacji należy przeprowadzić. Intubacja dotchawiczna może być wykonywana na dwa sposoby: przez usta lub nos. Intubacja ustno-tchawiczna umieszczana jest w tchawicy między strunami głosowymi. Intubacja przez nos stosowana jest u noworodków oraz podczas operacji w obrębie jamy ustno-gardłowej. Ze względu na to, że intubacja jest dość bolesną procedurą, pacjenta należy poddać znieczuleniu ogólnemu.
Procesem odwrotnym do intubacji jest ekstubacja, która polega na usunięciu rurki dotchawicznej. Przeprowadzana jest wtedy kiedy pacjent odzyskał możliwość swobodnego oddychania lub potrafi samodzielnie zapewnić sobie drożność dróg oddechowych np. odruchem kaszlowym. Przed usunięciem rurki intubacyjnej należy podać choremu stuprocentowy tlen oraz odessać wydzielinę z tchawicy i gardła.
Powikłania związane z intubacją:
- intubacja przełyku i zachłyśnięcie treścią żołądkową
- uszkodzenie uzębienia
- uszkodzenie warg, podniebienia, języka
- zapalenie tchawicy lub krtani
Charakterystyka i budowa rurki intubacyjnej
Pierwsze rurki dotchawiczne były wykonywane z czerwonej gumy, która jednak powodowała reakcje alergiczne oraz zapalne podczas kontaktu z pacjentem. Dlatego wraz z czasem została wymieniona na bardziej bezpieczny zamiennik – przezroczysty plastik. W zależności od funkcji użytkowej rurki intubacyjnej, wykonywana jest ona z silikonu lub plastiku medycznego – w przypadku jednorazówek, lub z czerwonej gumy – jeśli chodzi o wielorazowy wariant.
Główną cechą charakterystyczną dla rurek jest ich podłużny, okrągły kształt. Taka specyfika pozwala na przeprowadzenie bezpiecznej i skutecznej intubacji pacjenta oraz zapewnić ciągłą drożność oddechową. Każda rurka intubacyjna powinna zawierać w bocznej części jej parametry, na które składają się:
- Rozmiar wewnętrzny [mm]
- Rozmiar zewnętrzny [mm]
- Długość [cm]
Dodatkowo, na ściankach umieszczana jest specjalna przedziałka określająca położenie rurki w drogach oddechowych. Gładko ścięta końcówka, nie tylko ułatwia intubację i zapewnia komfort dla pacjenta, ale dodatkowo pozwala na wypełnienie mankietu uszczelniającego za pomocą powietrza, soli fizjologicznej lub podtlenku azotu – oczywiście o ile taka rurka posiada taki mankiet. Często rurki z mankietem posiadają tzw. „oko Murphiego” – pełni on alternatywną drogę dla wydychanych gazów na wypadek zablokowania się głównego otworu. Ponadto, rurka intubacyjna posiada na całej długości linię RTG, która ułatwia pozycjonowanie jej do krtani.
Dobór rurki intubacyjnej
Bardzo ważną rolę odgrywa dobór prawidłowej rurki dotchawicznej. Wymiar rurki powinien zostać dostosowany do wieku oraz budowy pacjenta. Źle dobrany przyrząd intubacyjny może doprowadzić do wielu powikłań zdrowotnych, jak np.: uszkodzenia krtani i tchawicy. Użycie zbyt dużej rurki zwiększa opór przepływu powietrza oddechowego. Według dostępnych informacji, dla mężczyzn wewnętrzna szerokość rurki wynosi między 8 a 9.5 mm, natomiast dla kobiet od 7.5 do 8.5 mm. Rurka intubacyjna przez nos jest węższa, a jej parametry wynoszą 6.5-7.5 mm. Długość rurki zależy od jej średnicy wewnętrznej i waha się w granicach od 10 do 35 cm.
Rodzaje wyrobów do intubacji
Na naszej platformie oferujemy szeroki asortyment rurek intubacyjnych, tracheotomijnych i różnych akcesoriów przeznaczonych do intubacji. Możemy wyróżnić następujące rodzaje rurek:
- Rurki intubacyjne z mankietem niskociśnieniowym, wysokoobjętościowym
- Rurki intubacyjne bez mankietu uszczelniającego
- Rurki intubacyjne zbrojone
- Rurki intubacyjne z odsysaniem znad mankietu
- Rurki intubacyjne kształtowe ustne, ustne-czoło lub nosowe
- Rurki intubacyjne do mikrochirurgii krtani
- Rurki intubacyjne typu Murphy (różne warianty)
- Rurki tracheostomijne (różne rodzaje, w tym rurki tracheotomijne KAN)
Dodatkowo, posiadamy w ofercie:
- Prowadnice do rurek intubacyjnych (różne rodzaje)
- Końcówki do odsysania pola operacyjnego Yankauer (wiele rodzajów)
- Maski krtaniowe
- Rurki ustno-gardłowa typu Guedel
- Łączniki
- Kaniule
- Nasadki
Rurka intubacyjna a tracheostomijna
Jaka jest różnica pomiędzy rurką intubacyjną oraz tracheostomijną? W obu przypadkach wykorzystywane są do zapewnienia drożności dróg oddechowych u pacjenta. Rurkę intubacyjną wprowadza się przez nos albo usta, natomiast tracheostomijną przez tchawicę. To co rozróżnia oba wyroby to długość ich użytkowania. Rurkę intubacyjną należy stosować przez krótki okres czasu (nie więcej niż tydzień), tymczasem rurkę tracheostomijną można używać długoterminowo.
Najlepsza jakość oraz gwarancja niezawodności
Wszystkie narzędzia z naszej oferty cechują się ponadprzeciętną jakością oraz wykonaniem. Co więcej, spełniają europejskie wymogi dotyczące jakości, a dodatkowo posiadają międzynarodowe certyfikaty. Dzięki temu, mamy pewność, że każdy nasz produkt spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Wykorzystanie najlepszych materiałów do wykonania rurek intubacyjnych i tracheostomijnych zapewni pełne bezpieczeństwo podczas z ich korzystania.