Kleszczyki ginekologiczne
Kleszcze ginekologiczne podział:
1. Kleszcze do histerektomii
Wykorzystywane podczas operacji usunięcia macicy – kleszcze do histerektomii. Zabieg chirurgiczny wykonuje się w celu leczenia chorób nowotworowych, wypadania macicy oraz mięśniaków. Wyróżniają się blokującymi zębami, które zaciskają twarde więzadła macicy w czasie ich cięcia. W naszej rozbudowanej ofercie posiadamy kleszcze do histerektomii tj.: Heaney, Gwilliam, Chelsea Hospital, Faure czy Wertheim. Każde różni się od siebie końcówką pracującą, co pozwala wybrać odpowiednie narzędzie do sytuacji chirurgicznej.
2. Kleszcze porodowe
Poród kleszczowy budzi niepokój u kobiet w ciąży. Decyzja lekarza o wykorzystaniu kleszczy położniczych jest podejmowana w sytuacji, gdy życie kobiety i dziecka jest zagrożone, a na cesarskie cięcie jest za późno. Niezbędnym narzędziem stają się wtedy kleszcze porodowe Naegle, De Lee lub Wrighley. Ich użycie jest możliwe jedynie w sytuacji, gdy dziecko jest ułożone podłużnie, a główka znajduje się nisko w kanale rodnym. Początkowo opróżnia się pęcherz moczowy pacjentki, a następnie nacina krocze tak, aby móc wprowadzić kleszczy do kanału rodnego. Szczypcami chwyta się główkę dziecka, dlatego tak ważne jest odpowiednie dobranie rozmiaru. Każde kleszcze położnicze posiadają gładkie krawędzie, co minimalizuje otarcia naskórka.
3. Kleszcze do wkładek domacicznych IUD
Jedną z najczęściej wybieranych metod antykoncepcji jest wkładka domaciczna IUD. Wszystko za sprawą wysokiej skuteczności oraz długiego okresu użytkowania – zakłada się ją na okres od 3 do 5 lat.
- Wkładkę domaciczną zakłada się podczas badania ginekologicznego. Za pomocą kleszczyków Hartmanna wprowadza się ją do macicy przez pochwę i szyjkę macicy.
- Usunięcie wkładki może odbyć się w dowolnym momencie, jednak zaleca się, aby zabieg wykonać w trakcie miesiączki. Wszystko za sprawą rozszerzonej szyjki macicy, gdyż ułatwi to cały proces. Zabieg usunięcia wkładki domacicznej wykonuje z pomocą specjalnych kleszczy. Posiadają one wydłużoną konstrukcję ze szczękami, co pozwoli operować narzędziem w głębokich przestrzeniach.
4. Kleszcze do jaja płodowego
Ciąża bezzarodkowa, czyli puste jajo płodowe jest patologią ciąży, która polega na nierozwinięciu się płodu. W przypadku potwierdzenia nieprawidłowości wykonuje się zabieg łyżeczkowania macicy. Ważne jest, aby został on wykonany jak najszybciej, by uniknąć zakażenia. Oczyszczenie macicy wykonuje się w warunkach szpitalnych przy pomocy kleszczy do jaja płodowego Winter (Korcang) Dartigue oraz McClintock. Wydłużony profil szczypcy ginekologicznych pozwala dotrzeć w głębokie miejsca anatomiczne, a ich zaokrąglone końcówki umożliwiają chwytanie pustego zarodka.
5. Kleszcze do usuwania fragmentów łożyska
Ręczne wydobycie łożyska jest to zabieg położniczy następujący po porodzie. Wykonywany w momencie, gdy pacjenta ma problemy z parciem w celu wydobycia łożyska, a jednocześnie następuje krwotok. W takiej sytuacji podejmowana jest decyzja odnośnie jego ręcznego wydobycia. Niezbędnym narzędziem medycznym podczas operacji stają się kleszcze Winter (gładkie szczęki) lub Saenger (szczęki z ostrymi ząbkami).
6. Kleszcze do polipów macicy
Polipy szyjki macicy są to przerosty błony śluzowej jamy macicy. Zazwyczaj występują u kobiet pomiędzy 30 a 50 rokiem życia. W przypadku jego wystąpienia konieczne jest jego usunięcie, gdyż może być główną przyczyną trudności związanych z zajściem w ciążę. Zabieg wykonuje się w warunkach ambulatoryjnych – ablacja, lub szpitalnych – histerektomia. W przypadku pierwszej metody ukręca się polipa przy pomocy kleszczy do polipów macicy tj. Vant z fenestrowanymi szczękami lub kleszczy okienkowych Noto.
7. Kleszczyki biopsyjne
Biopsja to badanie polegające na pobraniu wycinka tkanki z tarczy pochwowej szyjki macicy. Wykonywane w przypadku otrzymania nieprawidłowego wyniku cytologicznego lub kolposkopowego. Nasze kleszczyki biopsyjne Tischler-Baby, Kevorkian i Morgan, Kevorkian-Pacific oraz Faure precyzyjnie i bezboleśnie wytną część tkanki w celu jej dalszego diagnozowania. Każdy z wymienionych modeli posiada różne końcówki za pomocą których pobiera się wycinki. Aby zapewnić lekarzowi komfortowe warunki pracy kleszcze biopsyjne wyposażono w ergonomiczne pierścienie.
8. Kleszczyki do wazektomii
Najskuteczniejszą i trwałą metodą antykoncepcji męskiej jest wazektomia, czyli podwiązanie nasieniowodów. Wykonanie zabiegu ułatwi nasz zacisk ustalający. Z pomocą narzędzia lekarz rozwarstwia skórę pacjenta, aby przeciąć nasieniowód. Następnie jego ujścia poddaje się mikrokoagulacji, po czym podwiązuje lub uciska za pomocą specjalnych klipsów. Tzw. wazektomia bez skalpela jest mniej inwazyjna, gdyż nie wymaga nacięcia skóry, a tym samym założenia szwów.