BEZPIECZNE ZAKUPY | 24 MIESIĄCE GWARANCJI | BEZPŁATNE DORADZTWO

.

Potwierdź status profesjonalisty

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, niniejsza strona i prezentowane na niej treści są przeznaczone wyłącznie dla profesjonalistów w dziedzinie wyrobów medycznych (tj. w szczególności osób wykonujących zawód medyczny lub prowadzących obrót wyrobami medycznymi oraz ich pracowników i współpracowników), gdyż zawierają komunikaty reklamowe wyrobów przeznaczonych do używania przez użytkowników innych niż laicy.
W przypadku wątpliwości skontaktuj się z naszą Infolinią pod numerem telefonu +48 737-488-443

W celu przejścia na stronę potwierdź status profesjonalisty:

JESTEM PROFESJONALISTĄ
NIE JESTEM PROFESJONALISTĄ

Przepraszamy za ograniczony dostęp do naszej strony. Część oferowanych przez nas produktów jest skierowana do profesjonalistów z branży medycznej. Jeśli masz pytania lub jesteś zainteresowany zakupem produktów dla klientów indywidualnych, takich jak narzędzia kosmetyczne, prosimy o kontakt z naszym zespołem pod numerem telefonu +48 737-488-443 lub adresem e-mail [email protected]

OK, ROZUMIEM
Blog kategorie

Co to jest wazektomia i jak wygląda zabieg?

0

Antykoncepcja to metoda znana już od czasów zamierzchłych. Stosowana już była w starożytnym Egipcie – kobiety przy pomocy liści z drzewa akacjowego (pomieszanego z miodem) próbowały uniemożliwić przedostanie się plemników do komórki jajowej. Ciekawostką jest to, że pierwsze prezerwatywy powstały dopiero na początku XX wieku, a tabletki antykoncepcyjne zostały dopuszczone do sprzedaży kilka dekad później, a konkretnie w 1957 roku.

Antykoncepcja a choroby zakaźne

Oczywiście, antykoncepcja to nie tylko zapobieganie przed zajściem w ciąże, ale jest to również ochrona przed przenoszeniem się chorób zakaźnych. Najczęściej występującymi chorobami wenerycznymi są rzeżączka, opryszczka, kiła czy chlamydioza. Bardzo poważną trudność stanowi HIV, który przenosi się poprzez kontakt z krwią zakażonej osoby lub takimi wydzielinami jak np.: sperma. Problem chorób wenerycznych jest szczególnie widocznych w państwach mniej rozwiniętych, gdzie świadomość społeczna jest stosunkowo niska oraz nie jest prowadzona żadna działalność edukacyjna na szerszą skalę. Najlepszą metodą blokującą rozprzestrzenianie się chorób wenerycznych to używanie mechanicznych metod antykoncepcyjnych – czyli prezerwatyw. Ich szczególną funkcją jest stworzenie bariery między nasieniem a narządami rozrodczymi kobiety, aby w tym celu zapobiec bezpośredniemu kontaktowi fizycznemu.

Antykoncepcja nie tylko dla kobiet

Istnieje wiele metod zapobiegających ciąże u kobiet. W ostatnich latach, rynek przeżył ogromny rozkwit i na obecny moment branża antykoncepcyjna oferuje szeroki asortyment produktów. W Polsce, najwięcej kobiet decyduje się na antykoncepcję hormonalną, jednak nadal istnieje duży odsetek, który nie stosuje żadnej z metod zabezpieczających.

Pomimo tego że, antykoncepcja hormonalna jest najskuteczniejszą formą zapobiegania ciąży, jej działanie na gospodarkę hormonalną kobiety jest dość obciążające. Częstymi skutkami ubocznymi są przyrost masy ciała, wahania nastroju, spadek libido itd.. W takim razie, czy istnieje sposób, aby cieszyć się z bezpiecznego współżycia, nie używając przy tym żadnych metod antykoncepcyjnych (w tym prezerwatyw)? Tak, istnieje. Nazywana jest wazektomią i z roku na rok znajduje coraz więcej zwolenników na całym świecie.

Wazektomia - na czym polega?

To rodzaj antykoncepcji dla mężczyzn polegającej na chirurgicznym przecięciu i podwiązaniu nasieniowodów. Skutkiem takiej interwencji jest blokada drożności światła nasieniowodów, czyli prościej ujmując, przerywany jest transport plemników do spermy. Należy pamiętać, że w ciele mężczyzny po odbyciu zabiegu nadal dochodzi do wytrysku, jednak jest on pozbawiony ryzyka zapłodnienia partnerki. Tym samym, partnerzy w pełnym spokoju mogą odbywać stosunek bez ryzyka doprowadzenia do ciąży. 

Wazektomia, jak wspomniałam wcześniej, jest zabiegiem chirurgicznym, który można przeprowadzić na dwa sposoby. Pierwszy z nich polega na standardowym użyciu skalpela, za pomocą którego przecina się skórę w okolicy pachwin. Drugą metodą, mniej inwazyjną, jest tzw. WBS (wazektomia bez skalpela). Technika WBS polega na rozwarstwieniu skóry, bez potrzeby zakładania szwów. Oprócz mniejszej ingerencji chirurgicznej, ryzyko infekcji i krwawienia jest zminimalizowane do zera. Dodatkowo, metoda WBS nie pozostawia praktycznie żadnych śladów, oprócz maleńkiej, niewidocznej gołym okiem blizny. Sam proces przeprowadzenia zabiegu nie jest długi. Zazwyczaj trwa on nie dłużej niż 60 min, natomiast w przypadku WBS nie przekracza nawet 30 min. Po odbytym zabiegu zalecany jest ostrożny i oszczędny oraz niezbyt aktywny tryb życia, aby nie doszło do żadnych powikłań. Wiele badań jednogłośnie stwierdza, że jest to najskuteczniejsza forma antykoncepcji stosowana przez mężczyzn w porównaniu z innymi. Jej efektywność sięga, aż do 99,9%. W celu uzyskania stuprocentowej pewności, że zabieg okazał się skuteczny, po pewnym czasie (najlepiej w 8 lub 12 tygodniu) dokonuje się badania nasienia. Przed zdecydowaniem się na zabieg, należy dokładnie i na spokojnie przemyśleć decyzję. Chcąc nie chcąc, wazektomia jest interwencją w anatomię mężczyzny i nie powinna być podjęta pod wpływem chwili. Ważne jest omówienie wszystkich za i przeciw ze swoją partnerką, a czasami nawet ze specjalistą.

Czy wazektomia jest odwracalna?

W tym momencie, może najść takie pytanie czy to jest odwracalne. Teoretycznie tak i specjalistycznie nazywane jest rewazektomią. Polega ona na odwróceniu zabiegu wazektomii i przywróceniu drożności światłowej nasieniowodów. Niestety jest to bardziej skomplikowane, dlatego pacjent musi być hospitalizowany i wymagana przy tym jest obecność anestezjologa. Szansę na odzyskanie płodności oscyluje się na poziomie od 70 do 80%. Sam proces ponownej zdolności do rozmnażania może zostać przywrócony dopiero po jakimś czasie, czasami nawet po kilku miesiącach. Na ten fakt głównie wpływają indywidualne predyspozycja każdego pacjenta, dlatego nie da się jednoznacznie określić czasu dojścia do pełnej sprawności. Co więcej, zalecane jest wykonywanie systematycznych badań w celu ciągłego obserwowania stanu nasienia i zachodzących tam ewentualnie zmian.

Wazektomia - skutki uboczne

Wazektomia obrosła wieloma mitami na przestrzeni lat. Wynikało to głównie z przyczyny, że nie jest ona tak bardzo popularną formą antykoncepcji, porównując ją na przykład do prezerwatyw. Wazektomia nie powoduje:

  • spadku libido oraz obniżenia sprawności seksualnej
  • zmian hormonalnych w ciele mężczyzn
  • skrócenia czasu erekcji

Narzędzia urologiczne do wazektomii

Nasza platforma stale szuka innowacyjnych narzędzi medycznych do różnego rodzaju zabiegów, aby oferować klinikom i szpitalom gamę produktów, których potrzebują do operacji i zabiegów. W tym celu ciągle rozwijamy i rozszerzamy swoją ofertę o specjalistyczne narzędzia urologiczne. Posiadamy szeroki asortyment narzędzi przeznaczonych do różnych dziedzin medycznych. W tym również można znaleźć instrumenty przeznaczone do wazektomii, które charakteryzują się wysoką jakością wykonania.

Specjalne kleszczyki do wazektomii wykorzystywane są do chwytania, manipulowania i podtrzymywania nasieniowodu podczas zabiegu wazektomii. Okrągła końcówka zapewnia stabilny i precyzyjny chwyt nasieniowodu. Stępiona konstrukcja minimalizuje ryzyko przypadkowego uszkodzenia innych tkanek. Co więcej, kleszcze dostępne są w dwóch wariantach: standard oraz premium. Zacisk do wazektomii klasy Premium (złoty wariant) cechuję się znaczną odpornością na czynniki mechaniczne tj. starcia, zużycie. Jednakże, oba wybory to gwarancja wysokiej jakości wykonania.

  • Kleszczyki do wazektomii dostępne na tej stronie

Innym, równie przydatnym narzędziem w czasie wazektomii są kleszczyki do przecinania powrózka nasiennego. W przeciwieństwie do skalpela, kleszczyki są mniej inwazyjne. Zapewniają szybkie i bezbolesne przecięcie powrózka nasiennego. Specjalna konstrukcja oraz ergonomiczne pierścienie zapewniają operatorowi komfortową pracę. Dużą zaletą kleszczy jest tzw. system zapadkowy, który pozwala na zablokowanie części pracującej oraz stosowanie różnego stopnia nacisku. Wykorzystanie wkładek z węglika spiekanego zwiększa żywotność instrumentu. Dodatkowo, istnieje możliwość zakupu końcówki prostej lub zagiętej - zwiększa to możliwości manewrowe chirurga podczas zabiegu. Wazektomia to zabieg, który pozwala mężczyznom na podwiązanie nasieniowodów.  W ten sposób nie produkowane są plemniki odpowiadające za zapłodnienie kobiety. W Polsce wazektomia nie jest zbyt popularna - po pierwsze ze względu na niską świadomość, a po drugie ze względów etycznych. Oczywiście, coraz więcej klinik oferuje możliwość odbycia takiego zabiegu. Jednakże, mimo wielu zalet tej metody antykoncepcyjnej dla mężczyzn, ma ona też pewne negatywy. Największy z nich to możliwość przejścia nieudanej rewazektomii. Część mężczyzn już nigdy nie odzyskuje pełnej sprawności reprodukcyjnej. Dlatego, decyzja o wazektomii powinna zostać podjęta po przeanalizowaniu całościowej sytuacji oraz zarówno wszystkich za i przeciw.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium