BEZPIECZNE ZAKUPY | 24 MIESIĄCE GWARANCJI | BEZPŁATNE DORADZTWO

.

Potwierdź status profesjonalisty

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, niniejsza strona i prezentowane na niej treści są przeznaczone wyłącznie dla profesjonalistów w dziedzinie wyrobów medycznych (tj. w szczególności osób wykonujących zawód medyczny lub prowadzących obrót wyrobami medycznymi oraz ich pracowników i współpracowników), gdyż zawierają komunikaty reklamowe wyrobów przeznaczonych do używania przez użytkowników innych niż laicy.
W przypadku wątpliwości skontaktuj się z naszą Infolinią pod numerem telefonu +48 737-488-443

W celu przejścia na stronę potwierdź status profesjonalisty:

JESTEM PROFESJONALISTĄ
NIE JESTEM PROFESJONALISTĄ

Przepraszamy za ograniczony dostęp do naszej strony. Część oferowanych przez nas produktów jest skierowana do profesjonalistów z branży medycznej. Jeśli masz pytania lub jesteś zainteresowany zakupem produktów dla klientów indywidualnych, takich jak narzędzia kosmetyczne, prosimy o kontakt z naszym zespołem pod numerem telefonu +48 737-488-443 lub adresem e-mail [email protected]

OK, ROZUMIEM
Blog kategorie

Narzędzia i sprzęt medyczny dla leworęcznych

0

Narzędzia chirurgiczne dla leworęcznych

Profesjonalne narzędzia chirurgiczne to niezbędne wyposażenie każdego gabinetu lekarskiego czy szpitala. Bardzo ważnym aspektem w funkcjonowaniu placówki jest posiadanie na wyposażeniu instrumentów medycznych również dla leworęcznych lekarzy. Statystycznie stanowią oni około 8-15% populacji. Dlatego też, chcąc sprostać wymaganiom placówek medycznych, producenci coraz częściej oferują także narzędzia chirurgiczne dla leworęcznych, znacznie węższej grupy odbiorców w porównaniu z osobami praworęcznymi.

Przyczyny leworęczności

Za leworęczność odpowiada silniejszy rozwój prawej strony półkuli mózgu. Tendencja leworęczności może ukazywać się w okresie niemowlęcym, a cecha nasila się mniej więcej w drugim roku życia. Jednak co jest ciekawe, leworęczni potrafią korzystać z dwóch półkul mózgowych, w przeciwieństwie do osób praworęcznych. Dzięki temu komunikacja między półkulami jest bardziej efektywna.

Wiele badań potwierdza, że leworęczność jest zjawiskiem rzadkim. Na świecie tylko około 10% populacji jest leworęczna (poniżej przedstawiamy podział procentowy całej populacji).

 Udział procentowy osób leworęcznych

Dlaczego tak ważne jest dopasowanie narzędzi chirurgicznych dla obydwu grup użytkowników?

Większość przedmiotów jest tworzona z myślą o osobach praworęcznych. Z jednej strony nie jest to zaskoczenie, skoro aż 90% populacji to osoby praworęczne. Mimo tego, nadal pozostaje mniejsza grupa osób, których specyficzne wymagania sprzętowe powinny być wzięte pod uwagę przez producentów instrumentów medycznych.

Używanie przez nich przedmiotów zaprojektowanych dla drugiej grupy nie jest na pewno ułatwieniem. Na szczęście sytuacja na rynku narzędzi medycznych ulega zmianie, a leworęczni są coraz częściej stawiani na równi z grupą osób praworęcznych, szczególnie w medycynie, gdzie liczy się wyjątkowa precyzja oraz szybkość reakcji. Coraz więcej narzędzi chirurgicznych jest dedykowana osobom leworęcznym. Producenci mają na uwadze dobro klientów i ich potrzeby, dlatego też w ofertach i katalogach można częściej odnaleźć szereg narzędzi chirurgicznych dla leworęcznych.

Zalety korzystania z narzędzi chirurgicznych dedykowanych leworęcznym

Dobrym przykładem mogą być nożyczki chirurgiczne dla leworęcznych. Dzięki odwrotnie ułożonym ostrzom i ergonomicznie zaprojektowanym pierścieniom, zapewniają niezwykła wygodę oraz komfort podczas pracy. Dodatkowo zapewniają precyzyjne cięcie. W ofercie producenckiej są nożyczki preparacyjne np. typu Mayo, które zostały stworzone z myślą o leworęcznych. Poza tym zostały wzbogacone o wkładkę z węglika spiekanego co zwiększa ich wytrzymałość.

Kolejnym produktem dla leworęcznych z kategorii drobnego sprzętu medycznego może być łyżka do laryngoskopu światłowodowego dla leworęcznych typu Macintosh ze stali nierdzewnej. Model łyżki jest specjalnie przystosowany dla osób leworęcznych. Została zaprojektowana w tzw. lustrzanym odbiciu w stosunku do klasycznej łyżki Macintosh. Ten model często jest nazywany modelem angielski, ze względu na dużą liczbę osób leworęcznych w Wielkiej Brytanii. Model angielski charakteryzuje się także niższym profilem łyżek, co przekłada się na lepszą widoczność w trakcie intubacji.

Podsumowanie

Narzędzia chirurgiczne i sprzęt medyczny powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb i predyspozycji każdej grupy użytkowników. Gwarantuje to łatwość w ich użytkowaniu i precyzję podczas wykonywania zabiegów czy operacji. Inną kwestią pozostaje certyfikacja narzędzi medycznych w związku z rozporządzeniem UE w sprawie wyrobów medycznych tzw. regulacje MDR. Tylko sprawdzone narzędzia i sprzęt medyczny będą w stanie zapewnić najwyższy standard jakości, bez względu na grupę użytkowników tych instrumentów.

 Zalety certyfikowanych narzędzi chirurgicznych

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium