Instrumedic

BEZPIECZNE ZAKUPY | 24 MIESIĄCE GWARANCJI | BEZPŁATNE DORADZTWO

.

Blog kategorie
Popularne rodzaje nożyczek chirurgicznych 0

Najbardziej popularne rodzaje nożyczek chirurgicznych i ich zastosowanie w praktyce lekarskiej

Nożyczki chirurgiczne i operacyjne są podstawowymi narzędziami używanymi w praktyce lekarskiej do cięcia oraz preparowania tkanek, szwów, drutów i materiałów opatrunkowych. W zależności od rodzaju pracy wykorzystuje się różne modele nożyczek w chirurgii naczyniowej. Każdy model nożyczek składa się standardowo z ostrzy i końcówek tnących, połączonych osiowo. Nożyczki różnią się długością, szerokością ostrzy i kształtem końcówek. Są wykonane ze stali chirurgicznej lub tytanu, dzięki temu charakteryzują się wysoką odpornością na sterylizację i dezynfekcję. 

Rodzaje nożyczek chirurgicznych i zastosowanie

Zgodnie z kształtem końcówek wyróżnia nożyczki z ostrymi końcówkami, z jedną częścią ostrą lub z końcami tępymi. Wyróżnia się także inne modele nożyczek chirurgicznych. Nożyczki Metzenbauma są odpowiednie do precyzyjnego preparowania tkanek ze względu na swoją delikatną budowę. Natomiast nożyczki typu Mayo wykorzystuje się do tkanek o zwartej budowie. Oba modele są dostępne w wersji zagiętej i prostej. Wygięte służą do cięcia w głębi rany, proste natomiast dobrze sprawdzają się podczas pracy blisko powierzchni rany. Standardowa klasyfikacja wygiętych nożyczek obejmuje nożyczki odgięte w prawo lub lewo pod kątem 25, 45, 60, 90 i 125 stopni. Tępe nożyczki służą do preparowania w głąb tkanek i nie powinny służyć do preparowania materiałów opatrunkowych i drutów. Popularny model nożyczek do opatrunków i rozcinania bandaży posiada charakterystyczne zagięte ostrza z osłoną, która ułatwia przecinanie bezpośrednio pod materiałem opatrunkowym.

Poniższe zestawienie prezentuje popularne rodzaje nożyczek chirurgicznych i operacyjnych.  

Nożyczki Iris wygięte i proste 11,5 cm 

Nożyczki chirurgiczne Iris proste i zagięte sprawdzają się przy usuwaniu tkanek martwiczych. Używa się ich także podczas operacji oczu (stąd ich nazwa). Ze względu na swoją precyzję chirurgiczną są chętnie wybierane przez osoby, które cenią sobie precyzyjne cięcie, komfort pracy i bezpieczeństwo.

Nożyczki tępo-ostre proste 16 cm

Uniwersalne nożyczki tępo-ostre ze stali chirurgicznej używane w trakcie operacji lub zabiegów. Charakterystyczną cechą tego rodzaju nożyczek są dwie różne końcówki: jedna tępa, druga ostra.

Nożyczki preparacyjne Mayo 14 cm 

Nożyczki operacyjne Mayo do wykonywania zabiegów cięcia i preparowania głównie tkanek miękkich. Są to jedne z najbardziej popularnych nożyczek chirurgicznych. Swoją budową przypominają standardowe nożyczki z tą różnicą, że posiadają lekko zaokrąglone końcówki. 

Nożyczki ostro-ostre proste 14,5 i 15,5 cm 

Nożyczki ostro ostre proste 14,5 cm i 15,5 cm rodzaj standardowych nożyczek chirurgicznych do cięcia tkanek miękkich. Obie końcówki narzędzia są wyposażone w ostre końcówki. Model zbliżony do nożyczek tępo-ostrych w dwóch różnych długościach.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium