BEZPIECZNE ZAKUPY | 24 MIESIĄCE GWARANCJI | BEZPŁATNE DORADZTWO

.

Potwierdź status profesjonalisty

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, niniejsza strona i prezentowane na niej treści są przeznaczone wyłącznie dla profesjonalistów w dziedzinie wyrobów medycznych (tj. w szczególności osób wykonujących zawód medyczny lub prowadzących obrót wyrobami medycznymi oraz ich pracowników i współpracowników), gdyż zawierają komunikaty reklamowe wyrobów przeznaczonych do używania przez użytkowników innych niż laicy.
W przypadku wątpliwości skontaktuj się z naszą Infolinią pod numerem telefonu +48 737-488-443

W celu przejścia na stronę potwierdź status profesjonalisty:

JESTEM PROFESJONALISTĄ
NIE JESTEM PROFESJONALISTĄ

Przepraszamy za ograniczony dostęp do naszej strony. Część oferowanych przez nas produktów jest skierowana do profesjonalistów z branży medycznej. Jeśli masz pytania lub jesteś zainteresowany zakupem produktów dla klientów indywidualnych, takich jak narzędzia kosmetyczne, prosimy o kontakt z naszym zespołem pod numerem telefonu +48 737-488-443 lub adresem e-mail [email protected]

OK, ROZUMIEM
Blog kategorie

Jak złożyć laryngoskop krok po kroku?

0
Jak złożyć laryngoskop krok po kroku?

Laryngoskopy są stosunkowo prostym urządzeniem medycznym i składanie ich elementów nie powinno być skomplikowane nawet dla tych, którzy mają z nimi styczność po raz pierwszy. Mimo tego, dostępność wielu modeli laryngoskopów różnych producentów może powodować błędy w składaniu poszczególnych elementów. 

Sam zestaw laryngoskopu zazwyczaj składa się od 3 do 5 łyżek, rękojeści oraz walizki podręcznej do transportu. Rękojeść do laryngoskopu zawiera przeważnie górną część do mocowania łyżki tzw. "główkę", element ze źródłem światła, część główną uchwytu, baterie oraz zakrętkę. Łyżka natomiast jest wyposażona w kanał do przewodzenia światła, który może być wyjęty przy pomocy narzędzi lub bez narzędzi. W przypadku laryngoskopów konwencjonalnych na końcu łyżki znajduje się żarówka, której nie ma w rękojeści. Poniższy poradnik dotyczy produktów marki AUG®, która specjalizuje się produkcji sprzętu medycznego a w szczególności laryngoskopów i video laryngoskopów. Poradnik może być stosowany również do innego rodzaju sprzętu w tzw. zielonym standardzie produkcji. Ten standard zapewnia możliwość używania sprzętu od różnych producentów bez konieczności dopasowywania elementów.

Jak złożyć laryngoskop w trzech prostych krokach?

Instalowanie baterii w rękojeści

Laryngoskop może posiadać 2 rodzaje baterii: do ponownego ładowania (zazwyczaj 3,5V) lub zwykłe baterie dostępne w sklepach np. R14 dla zwykłych rękojeści lub AA dla rękojeści pediatrycznych (zazwyczaj 1,5V). Przed umieszczeniem baterii w rękojeści warto sprawdzić w instrukcji użytkowania jaką wartość w voltach powinny mieć baterie. Jednorazowe laryngoskopy posiadają wbudowaną baterię w rękojeści. Część producentów i dystrybutorów w Polsce zapewnia pierwsze baterie startowe w zestawach. Najbardziej popularne rękojeści na polskim rynku: pediatryczne i standardowe, rzadziej krótkie i szerokie uchwyty.

Składanie laryngoskopu przed przystąpieniem do intubacji

Czynność polega na odpowiednim nałożeniu łyżki na uchwyt i zaciśnięciu jej na uchwycie dzięki łożyskom kulkowym. (jak na rysunku) Większość laryngoskopów po tej czynności jest gotowa do użycia dzięki automatycznemu włącznikowi. Zdejmowanie odbywa się analogicznie do zakładania. Najpierw należy wyjąć delikatnie łożyska, następnie usunąć z zawiasu łyżkę tak aby nie uszkodzić łyżki. 

Instrukcja składania laryngoskopu

Wymiana żarówki i przewodu światłowodowego w uchwycie

W rękojeściach do laryngoskopu standardowego nie występują żarówki zamontowane w uchwytach. W laryngoskopach światłowodowych z oświetleniem LED lub ksenonowym ważnym elementem jest wymiana żarówki. Wymiana odbywa się po odkręceniu tzw. “główki” i odpowiednim wyjęciu żarówki. Dla bezpieczeństwa nie powinno się autoklawować rękojeści z żarówkami. Wyjątkiem pozostają wysokiej jakości żarówki LED niemieckiej marki Kurt Semrau, której żarówki “high power” mogą być autoklawowane do 100 razy razem z rękojeścią. Same rękojeści marki AUG® mogą być autoklawowane w przeciwieństwie do tańszych odpowiedników. Wymiana przewodu w przypadku laryngoskopów światłowodowych może odbyć się w dwojaki sposób:

  1. Zdejmowanie przewodu bez konieczności użycia narzędzia
  2. Zdejmowanie światłowodu z użyciem narzędzia np. śrubokręta

Rodzaje łyżek do laryngoskopów

Przy rozkładaniu laryngoskopu należy pamiętać, że przewód światłowodowy nagrzewa się w trakcie pracy. Przed całkowitym rozłożeniem laryngoskopu powinno się odczekać kilka minut aby sprzęt nieco ostygł. Nie powinno się używać tańszych odpowiedników żarówek, gdyż mogą one stwarzać zagrożenie dla otoczenia w trakcie intubacji. Różnice między oryginalną, niemiecką żarówką a tańszym wersją widać wyraźnie na pierwszy rzut oka. Niewielki bąbelki na żarówce mogą świadczyć o niższej jakości źródła oświetlenia laryngoskopu, czyli serca tego urządzenia. Artykuł powstał we współpracy z ekspertami ds. laryngoskopów marki AUG® Medical, która od wielu lat produkuje wysokiej jakości laryngkoskopy na skalę światową. Od 2014 roku posiada również swój oddział w Polsce. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium